Men's Champions League: Szolnok forced to leave the points in Verona

2018. november 03. 21:45

Szolnok battled hard in Verona but ultimately fell 7-5 to their Italian hosts on the second matchday of the 2018/19 Champions League season.

Men's Champions League, group stage, 2nd matchday 

Group B
BPM Sport Management (ITA) 7-5 Szolnoki Dózsa (HUN) (3-2, 1-1, 2-2, 1-0)
Goalscorers: BPM: Luongo 2, Damonte, Alesiani, Fondelli, Drasovics, Mirarchi, SZL: Aleksics 2, Angyal, Zalánki, Jansik D.

Group A
Steaua Bucuresti (ROM) 6-9 FTC-Telekom (HUN)

Saturday 3rd November 2018
ZF-Eger (HUN) 12-10 Dinamo Moscow (RUS)
Crvena Zvezda (SRB) 3-14 CNA Barceloneta (ESP)
AN Brescia (ITA) 8-9 Pro Recco (ITA)

Standings: 1. CNA Barceloneta 6, 2. Pro Recco 6, 3. FTC-Telekom 6, 4. AN Brescia 3, 5. ZF-Eger 3, 6. Steaua Bucuresti 0, 7. Dinamo Moscow 0, 8. Crvena Zvezda 0

Group B
Jadran Split (CRO) 6-13 Jug Dubrovnik (CRO)
Waspo Hannover (GER) 9-9 Olympiakos (GRE)
Mladost Zagreb (CRO) 9-7 Spandau 04 (GER)

Standings: 1. Jug Dubrovnik 6, 2. BPM Sport Management 6, 3. Mladost Zagreb 4, 4. Szolnoki Dózsa 3, 5. Waspo Hannover 2, 6. Olympiakos 1, 7. Spandau 0, 8. Jadran Split 0

Fixtures:

3rd MATCHDAY - NOVEMBER 21st

Group A
Dinamo Moscow (RUS)-CNA Barceloneta (ESP)
Pro Recco (ITA)-FTC-Telekom (HUN)
AN Brescia (ITA)-Crvena Zvezda (SRB)
ZF-Eger (HUN) -Steaua Bucuresti (ROM)

Group B
Jug Dubrovnik (CRO)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Olympiakos (GRE)-Spandau 04 (GER)
Waspo Hannover (GER)-VM Verona (ITA)
Jadran Split (CRO)-Mladost Zagreb (CRO)

4th MATCHDAY - DECEMBER 5th

Group A
FTC-Telekom (HUN) -CNA Barceloneta (ESP)
Dinamo Moscow (RUS)-Crvena Zvezda (SRB)
Pro Recco (ITA)-Steaua Bucuresti (ROM)
ZF-Eger (HUN)-AN Brescia (ITA)

Group B
Spandau 04 (GER)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Olympiakos (GRE)-Mladost Zagreb (CRO)
Jadran Split (CRO)-Waspo Hannover (GER)
Jug Dubrovnik (CRO)-VM Verona (ITA)

5th MATCHDAY - DECEMBER 19th

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-Pro Recco (ITA)
AN Brescia (ITA)-Dinamo Moscow (RUS)
FTC-Telekom (HUN)-ZF-Eger (HUN)
Steaua Bucuresti (ROM)-Crvena Zvezda (SRB)

Group B
Szolnoki Dózsa (HUN)-Olympiakos (GRE)
Waspo Hannover (GER)-Jug Dubrovnik (CRO)
Spandau 04 (GER)-Jadran Split (CRO)
Mladost Zagreb (CRO)-VM Verona (ITA)

6th MATCHDAY - JANUARY 9th 2019

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-AN Brescia (ITA)
Pro Recco (ITA)-ZF-Eger (HUN)
Crvena Zvezda (SRB)-FTC-Telekom (HUN)
Dinamo Moscow (RUS)-Steaua Bucuresti (ROM) (January 11th)

Group B
Szolnoki Dózsa (HUN)-Waspo Hannover (GER)
Olympiakos (GRE)-Jadran Split (CRO)
VM Verona (ITA)-Spandau 04 (GER)
Jug Dubrovnik (CRO)-Mladost Zagreb (CRO)

7th MATCHDAY - JANUARY 23rd 2019

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-Steaua Bucuresti (ROM)
Crvena Zvezda (SRB)-ZF-Eger (HUN)
FTC-Telekom (HUN)-AN Brescia (ITA)
Dinamo Moscow (RUS)-Pro Recco (ITA)

Group B
Szolnoki Dózsa (HUN)-Mladost Zagreb (CRO)
VM Verona (ITA)-Jadran Split (CRO)
Spandau 04 (GER)-Waspo Hannover (GER)
Jug Dubrovnik (CRO)-Olympiakos (GRE)

8th MATCHDAY - FEBRUARY 6th 2019

Group A
Steaua Bucuresti (ROM)-CNA Barceloneta (ESP)
ZF-Eger (HUN)-Crvena Zvezda (SRB)
AN Brescia (ITA)-FTC-Telekom (HUN)
Pro Recco (ITA)-Dinamo Moscow (RUS)

Group B
Mladost Zagreb (CRO)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Jadran Split (CRO)-VM Verona (ITA)
Waspo Hannover (GER)-Spandau 04 (GER)
Olympiakos (GRE)-Jug Dubrovnik (CRO)

9th MATCHDAY - FEBRUARY 27th 2019

Group A
AN Brescia (ITA)-CNA Barceloneta (ESP)
ZF-Eger (HUN)-Pro Recco (ITA)
FTC-Telekom (HUN)-Crvena Zvezda (SRB)
Steaua Bucuresti (ROM)-Dinamo Moscow (RUS)

Group B
Waspo Hannover (GER)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Jadran Split (CRO)-Olympiakos (GRE)
Spandau 04 (GER)-VM Verona (ITA)
Mladost Zagreb (CRO)-Jug Dubrovnik (CRO)

10th MATCHDAY - MARCH 16th 2019

Group A
Pro Recco (ITA)-CNA Barceloneta (ESP)
Dinamo Moscow (RUS)-AN Brescia (ITA)
ZF-Eger (HUN)-FTC-Telekom (HUN)
Crvena Zvezda (SRB)-Steaua Bucuresti (ROM)

Group B
Olympiakos (GRE)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Jug Dubrovnik (CRO)-Waspo Hannover (GER)
Jadran Split (CRO)-Spandau 04 (GER)
VM Verona (ITA)-Mladost Zagreb (CRO)

11th MATCHDAY - MARCH 27th 2019

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-FTC-Telekom (HUN)
Crvena Zvezda (SRB)-Dinamo Moscow (RUS)
Steaua Bucuresti (ROM)-Pro Recco (ITA)
AN Brescia (ITA)-ZF-Eger (HUN)

Group B
Szolnoki Dózsa (HUN)-Spandau 04 (GER)
VM Verona (ITA)-Jug Dubrovnik (CRO)
Mladost Zagreb (CRO)-Olympiakos (GRE)
Waspo Hannover (GER)-Jadran Split (CRO)

12th MATCHDAY - APRIL 13th 2019

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-Dinamo Moscow (RUS)
FTC-Telekom (HUN)-Pro Recco (ITA)
Crvena Zvezda (SRB)-AN Brescia (ITA)
Steaua Bucuresti (ROM)-ZF-Eger (HUN) (April 12th)

Group B
Spandau 04 (GER)-Olympiakos (GRE)
VM Verona (ITA)-Waspo Hannover (GER)
Mladost Zagreb (CRO)-Jadran Split (CRO)
Szolnoki Dózsa (HUN)-Jug Dubrovnik (CRO)

13th MATCHDAY - APRIL 24th 2019

Group A
CNA Barceloneta (ESP)-Crvena Zvezda (SRB)
FTC-Telekom (HUN)-Steaua Bucuresti (ROM)
Dinamo Moscow (RUS)-ZF-Eger (HUN)
Pro Recco (ITA)-AN Brescia (ITA)

Group B
Szolnoki Dózsa (HUN)-VM Verona (ITA)
Spandau 04 (GER)-Mladost Zagreb (CRO)
Olympiakos (GRE)-Waspo Hannover (GER)
Jug Dubrovnik (CRO)-Jadran Split (CRO) (April 23rd)

14th (and final) MATCHDAY - MAY 15th 2019

Group A
ZF-Eger (HUN) -CNA Barceloneta (ESP)
AN Brescia (ITA)-Steaua Bucuresti (ROM)
Pro Recco (ITA) -Crvena Zvezda (SRB)
Dinamo Moscow (RUS)-FTC-Telekom (HUN)

Group B
Jadran Split (CRO)-Szolnoki Dózsa (HUN)
Waspo Hannover (GER) -Mladost Zagreb (CRO)
Olympiakos (GRE)-VM Verona
Jug Dubrovnik (CRO)-Spandau 04 (GER)



E.ON Férfi OB I

BVSC-Zugló - PVSK-Mecsek Füszért

2018. dec. 01. 13:00

Női OB I

ZF-Eger - BVSC-Zugló

2018. dec. 08. 15:00

Női MK

-

2018. dec. 16. 14:00

BENU Férfi MK

-

2018. dec. 16. 16:00

FINA World League 2018-2019

Hungary - Malta

2018. dec. 10. 17:30

FTC-Eger férfibajnoki, 2018.11.27. (Fotók: Madar Dávid)
FTC-Dunaújváros női, 2018.11.24. (Fotók: Madar Dávid)