FTC: diadalmas visszatérés a nemzetközi elitbe!

2018. október 17. 19:36

A 17 esztendő után kiemelt Bajnokok Ligája-meccset játszó FTC 13-6-ra győzte le a Dinamo Moszkvát, megszerezve ezzel rögvest a főtáblán az első három pontját.

„Fel kell venni velük azonnal a fizikális harcot!” – fogalmazott a kezdés előtt Varga Zsolt vezetőedző, utalva a Dinamo Moszkva ismert agresszív, legfőképpen a centerjátékra épülő játékára. Nos, nem is volt probléma a keménységgel, ahogy kell, beleállt a meccsbe az FTC – más kérdés, emberelőnyben, gyorsaságban akadtak gondjai. Öt fórból egyetlen egyet sikerült kihasználnia (Younger), a többi során a pontatlanság volt észrevehető. Ezt ellensúlyozandó az emberhátrányos védekezés rendben volt, a háromból kettőt kibekkelt a társaság, ennek hála hozta le ikszre az első etapot. Pijetlovics átlövésére (!) ugye Younger, Koptsev húzására pedig remek egyéni villanással a megúszó, emberét lerázó Varga Dénes válaszolt.

A válogatott keretbe visszatérő olimpiai- és világbajnok a második negyedet emberelőnyös góllal nyitotta, így a meccsen először vezetette a Fradi, s miután Gárdonyi másodszor védett nagyot, maradt az állás. Mezei szép centerezése a kapufán csattant, Younger, majd Jaksics átlövése aztán utat talált Ivanov kapujába.

MVLSZ_FTC_Dynamo_Moscow_BL_20181017_MaD_006.jpg„Sok helyről jöttek a játékosok, még kevés időt töltöttünk együtt, magam is kíváncsi vagyok az első igazi tétmeccsen, hogy hol is tartunk” – mondta még Varga Zsolt, aki azon nyilván cseppet sem lepődhetett meg, hogy elsősorban az egyéni villanások uralták a csatát. Persze azért alakulhatott így, mert hátul csapatként funkcionált a fal, a kézerdő, már a klasszis szerb center, Pitejlovics is sokkal kevésbé dominálhatott.

Kettős fórból a harmadik találatát jegyző Varga már 6-2-re alakított az állást, kidomborodott a házigazda fölénye. Ugyanakkor a kilenc orosz válogatott játékossal felálló Dinamo Nagaev és Bychkov emberelőnyből szerzett találatával jelezte, a BL más szint, mint az Euro-kupa, a zöld-fehérek vezetőedzője nem véletlenül irányította továbbra is tüzesen csapatát. Jansik Szilárd fórból történt gyors villanása idegnyugtatóan hatott, így 7-4-gyel mentek a felek a nagyszünetre.

MVLSZ_FTC_Dynamo_Moscow_BL_20181017_MaD_008.jpg A harmadik negyedben Mezei akaratossága, kivitelezése ért egyértelműen gólt centerben, ami jól jött, lévén emberelőnyben megakadt a gépezet. Hátul azonban továbbra is óramű pontossággal tették a dolgukat az urak, Gárdonyi ennek is hála védett hátrányban, ergo nem veszélyeztette semmi igazán az előnyt. S miután Vámos balja is villant végre, 9-4 állt a táblán, így voltaképpen csak a különbség lehetett kérdéses. A mérkőzést megtekintette Märcz Tamás szövetségi kapitány, valamint a Magyar Vízilabda Szövetség vezérkara is – Vári Attila elnök Kollár Edina és Kovács Zoltán társaságában tapsolt Nikics varázslatos akciógóljának. Felőrölte ellenfelét a Fradi, láthatóan élvezte is már a játékot, és igyekezett maradéktalanul kiszolgálni a Komjádi-uszoda szépszámú közönségét.

Jaksics és Pohl kipontozódása a harmadik negyedben sem jelentett hatalmas problémát, lévén Younger, vagy akár Sedlmayer is bátran állt oda bekkelni – no, igen, a 11-4-es részeredmény kellő önbizalmat adott mindenkinek. A meccs rengeteg kiállítása az olimpiai 11-es csapatlétszámok tekintetében érdekes kérdéseket vet fel, no, de ezt hagyjuk ezúttal...

MVLSZ_FTC_Dynamo_Moscow_BL_20181017_MaD_010.jpgA záró menetben Pijetlovics és Vámos gólváltását, Gárdonyi védéseit jegyezhettük fel, majd gólt jegyzett Mitrovics és Kholod is. A vége így lett 13-6, avagy az FTC rögvest jelezte ellenfeleinek, nem csak itt van a BL-ben, hanem komoly tervei vannak!

„Számítottam arra, hogy át fogjuk venni az uralmat, hogy bedaráljuk őket fizikálisan, még ha látható, komoly fizikummal vannak megáldva. Bíztam abban, hogy elfáradnak, hogy ez a második negyedben történt, minket dicsér, illetve nem tudom odaát mi történt. Ha ebből tudunk majd előbbre lépni – mert a fórmegjátszásunk nem volt tökéletes –, akkor szép reményeink lehetnek” – értékelt az FTC-Telekom csapatkapitánya, a három gólt jegyző, szédületes gólpasszokkal is kirukkoló Varga Dénes, akinek szavaihoz Varga Zsolt vezetőedző ennyit fűzott hozzá: „A győzelem alapja a védekezés volt, mind az emberhátrányos, mind a hat a hat elleni védekezésünk jól működött, ennek a legfontosabb szereplője Gárdonyi András volt, aki ziccereket fogott, magabiztosságot adott a kapuból. Mint hangsúlyoztam, az út elején járunk, látszottak is azok a hibák, amelyeket feltétlen ki kell javítanunk, ugyanakkor a hétgólos győzelem ez ellen a Dinamo Moszkva ellen a Bajnokok Ligájában kimondottan jó eredmény, gratulálok a csapatomnak!”