Tokió 2020: sporttörténelem - megvan a női póló első magyar olimpiai érme!

2021. augusztus 7. 8:50

Női válogatottunk fordulatos mérkőzésen 11-9-re legyőzte az Orosz csapatot, így a hatodik olimpián, négy zsinórban elért negyedik helyezés után Japán fővárosában olimpiai bronzérmet szerzett. Az aranyérmes zsinórban harmadszor a döntőben a spanyolokat 14-5-re legyőző Egyesült Államok lett.

... és akkor Magyari Alda megcélozta az üres kaput.

„Neeeeeee!" - kiabálta neki több társa is. Talán felrémlett bennük is a riói bronzmeccs, amikor szinte már kézben volt az érem, ám a végén, a legvégén az oroszok egyenlítettek, majd jöttek az ötméteresekkel, ugye....

„Kiabáltak? Olyan kaotikus volt minden, nem vettem észre. Úgy voltam vele, hogy üres a kapu, belövöm."

Belőtte! Nem ment mellé, nem került 4 másodperccel a vége előtt újra az oroszokhoz a labda - a kapuban kötött ki.

Ott, akkor, a tokiói kora délután dőlt el, sporttörténelmi pillanatnak lehetünk részesei: megvan a női vízilabdázás első olimpiai érme!

Mennyire, de mennyire megérdemelte a csapat, a stáb, a női szakág!

Mosolyok, örömkönnyek, egymás nyakában mindenki, csodálatos percek, csodálatos órák, csodálatos csapat.

A mérkőzés olyan volt, mint szokott az oroszok ellen. Bíró Attila nagyot sóhajtva az orosz ruletthez hasonlította. Van benne valami. A kiegyenlített első negyed után a másodikban abszolút kézbe vettük, Keszthelyi-Nagy Rita (aki mind a négy negyedet végigjátszotta) és Vályi Vanda csodás gólokat lőtt, de persze ki ne hagyjuk Garda Krisztinát, aki ezúttal is rontott kísérletek után merte elvállalni a lövést, ami beakadt Karnaukh kezei között, vagy éppen Szücs Gabriellát, aki elővett megint valamit a repertoárból. A hollandok ellen mutatott csapatjáték dominált, 7-5 állt a táblán.

A fordulat jött, a harmadik negyedben jött, amelyben elöl semmi sem sikerült, miközben az oroszok a végig vízben lévő Prokofyeva vezérletével 3-0-as etapot produkáltak, és átvették a vezetést.

watch?v=ZAveWueWVIw Hogy mennyire izgult a lelátón a magyar küldöttség, hogy mennyire izgult a lelátón a magyar médiahad, nehéz szavakba önteni. De a lányokat ott bent a medencében nem vitte el semmi, nem mentek át kapkodása, a nyugodtság volt az úr.

És ez döntőnek bizonyult!

Döntőnek, mert ami aztán következett, életre nem feledjük!

Az ihletett formába játszó Vályi Vanda egyenlített, majd Gurisatti Gréta talált be fórból. Timofeeva válaszolt ugyan, de időkérés után Illés Anna is parádésan engedte el a labdát. Magyari Alda nagy védése, és blokkok, magyar blokkok következtek - nem, és nem engedtük többet az oroszokat gólig jutni. Önkívületben játszó csapat, önkívületben lévő pad - de mint jeleztük, ebben az állapotban is sikerült higgadtnak maradni. Bármennyire ellentmondásos esetleg, de így volt. Így jutottunk el az utolsó percig, amikor a kapust lehozva, 7 a 6 ellen jött az orosz armada. A lövést, az utolsó lövést azonban védte Magyari Alda. Aztán célzott.

A labda szállt, szállt az orosz kapu felé, a szív hevesen vert. Maga volt az örökkévalóság.

„Gól!" - üvöltött az uszoda!

Egymás nyakában mindenki.

Olimpiai bronzérmes a magyar női vízilabda-válogatott!

Sporttörténelem, emberek!

XXXII. Nyári Olimpiai Játékok, Tokió
Női vízilabda
2021. augusztus 7., szombat

A 3. helyért
Magyarország- Orosz csapat 11-9 (2-2, 5-2, 0-3, 1,  4-2)
Tatsumi Water Polo Center, vezette: Stavridis (görög), Ohme (német)

Magyarország: Magyari 1 - Szilágyi, Vályi 3, Parkes, Keszthelyi-Nagy 2, Rybanska 1, Garda 1. Csere: Gurisatti 1, Szücs 1, Illés 1, Leimeter, Gyöngyössy. Szövetségi kapitány: Bíró Attila

Orosz csapat: Karnaukh - Prokofyeva 2, Karimova 1, Timofeeva 1, Soboleva, Ivanova, Glyzina 2. Csere: Bersneva, Vakhitova, Fedotova, Serzhantova 1, Simanovich 2. Szövetségi kapitány: Aleksandr Gaidokov

Csapatmenedzser: Takács Orsolya

Spanyolország-Egyesült Államok 5-14 (1-4, 3-3, 0-5, 1-2)

Gólszerzők: Grcia Godoy 2, Ortiz 1, Ruiz 1, Tarrago 1, ill. Musselman 3, A. Fischer 2, Gilchrist 2, Williams 2, Seidemann 1, Fattal 1, Steffens 1, Haralabidis 1, M, Fischer 1

Az 5. helyért
Hollandia-Ausztrália 7-14 (1-5, 1-3, 2-3, 3-3)

Gólszerzők: van de Kraats 3, Sevenich 2, Megens 1, van der Sloot 1, ill. Gofers 3, Halligan 2, Knox 2, Ridge 2, Buckling 1, Webster 1, Mihailovic 1, Kearns 1, Andrews 1

A 7. helyért
Kína-Kanada 7-16 (3-4, 2-5, 1-4, 1-3)

Gólszerzők: Zhang 4, X. Wang 1, Niu 1, H. Wang 1, ill. Christmas 4, Wright 3, Crevier 2, Eggens 2, Bekhazi 2, McKee 1, Lemay-Lavoie 1, la Roche 1