Nagyszerű győzelem születésnapra - magabiztos siker Spanyolország ellen

2019. július 17. 5:20

A 45. születésnapját ünneplő Märcz Tamás legénysége végig vezetve, magabiztosan győzte le 13-11-re az Eb-ezüstérmes spanyol együttest a kvangdzsui világbajnokság csoportrangadóján.

A kiváló rajt után baljós előjelekkel várhatta a szerdai, spanyolok elleni csoportrangadót férfiválogatottunk. Az Új-Zéland elleni hétfői 24-4 után már lehetett sejteni, hogy nagy a baj: Varga Dénesnek a mérkőzésen az egyik új-zélandi játékos véletlenül megrúgta az ujját. Sajnos idővel kiderült, a jobb kezén, tehát a lövő kezén az akkor megsérült ujj nem „csak” zúzódott, hanem a röntgen szerint el is tört, így olimpiai- és világbajnokunk számára nagy valószínűséggel befejeződött a kvangdzsui világbajnokság, mindazonáltal végig a csapattal marad - tájékoztatta korábban honlapunkat Märcz Tamás szövetségi kapitány

A magyar csapatkapitány neve ugyan ott szerepelt a csoport rangadójára nevezettek listáján, a bemutatás, a himnusz, valamint néhány pacsi után „búcsút vett" a társaktól Varga Dénes, és nem a medence, hanem a kispad felé vette az irányt, hogy onnan buzdítsa tovább a csapatot...

Férfiválogatottunk tehát elveszítette vezérét, ám ennek ellenére nagyszerűen kezdte a mérkőzést, Märcz Tamás legénysége rögtön az első támadás végén emberhátrányba került, de tanítványainak sikerült kivédekeznie a spanyol fórt, majd az ellentámadásból Jansik Szilárd a vezetést is megszerezte. Sőt, Angyal Dániel távoli bombájával kettőre nőtt a különbség. Granados és Bustos találataival ugyan rövidesen kiegyenlített David Martin együttese, a mieink újfent megléptek, Jansik Szilád ezúttal centerből volt eredményes, Manhercz Krisztián pedig a rövidet vette be fórból, 4-2. Az első játékrészt Nagy Viktor bravúrja zárta, ezúttal Munnariz büntetőjének állta útját a magyar hálóőr.

66598959_644415602730703_6796978529822048256_n.jpgA második felvonást egy spanyol bomba nyitotta, Munnariz tüzelt középről, majd nem sokkal később Fernandez Miranda harcolt ki ötméterest, melyet Perrone értékesített, 4-4. A spanyol dupla után Bátori Bence lőtte ki a hosszút egy magyar emberelőny végén, melyre Granados válaszolt ugyancsak fórból. Vámos Márton találatára szintén Granados felelt, ám Sedlmayer Tamás duplája és Zalánki Gergő gólja már megválaszolatlanul maradt, sőt, a rivális még kapust is cserélt, Lopez Pinedot Lorrio Bejar váltotta a spanyol porta előtt. A csapatok 9-6-os magyar előnynél vonulhattak nagyszünetre.

A mieink térfélcserét követően ott folytatták, ahol az első félidő végén abbahagyták. A folytatásban is záporoztak a gólok: Zalánki Gergő duplájával és Hárai Balázs szenzációs csavarjával a harmadik etap végén már 12-6-os magyar vezetés állt a kvangdzsui uszoda eredményjelzőjén.

A negyedik negyedben rákapcsolt ugyan az Eb-ezüstérmes spanyol csapat - kihasználva, hogy a mieink visszavettek az őröletes tempóból, melyet diktáltak -, férfiválogatottunk végig vezetve, magabiztos sikert aratott David Martin együttese ellen. A záró etap krónikájából kiemelendő Manhercz Krisztán pazar ejtése, mellyel eldöntötte a párharcot. Märcz Tamás legénysége ezzel a győzelemmel szinte már biztos, hogy csoportelsőként várhatja a folytatást, s karnyújtásnyira került a negyeddöntőtől. A világbajnokságok történetében egyébként ez volt a hatodik magyar siker, míg Spanyolország mindössze háromszor örülhetett az egymás elleni rangadók végén. Legutóbb egyébként a belgrádi Férfi Világliga Szuperdöntőjének csoportmeccsén csapott össze a két csapat, akkor 11-11-es döntetlen után, ötméteresekkel sikerült legyőzni a spanyolokat.
„Tudtuk, hogy fárasztóbb meccs lesz, hiszen Új-Zéland ellen Pohl Zoltán hiánya is érződött. Tíz mezőnyjátékossal nem könnyű, pláne most, a spanyolok ellen, nagy erőfeszítéseket igényelt a mérkőzés. Mindenki kicsit többet vállalt, Dumi hiányában mindenkinek előrébb kellett lépnie, igaz, ott van velünk a kispadon, szóval ilyen értelemben nem veszítettük el a kapitányt. A három negyeden keresztüli védekezéssel elbizonytalanítottuk őket. Azokat hagytuk lőni, akiket akartunk és roppant élesek voltunk elöl. Azt mondtam, nagyon fontos a meccs, ki leszünk hegyezve. A negyeddöntőben ismét topon kell lennünk, csak remek csapatok lehetnek az ellenfeleink" - összegzett a születésnapos kapitány, Märcz Tamás.

„A magyarok jobbak voltak az emberelőnyök kihasználásában, mi pedig nem védekeztünk elég jól. Nincs tragédia a meccs elveszítése miatt. Nyilván jobb lett volna győzni, de képesek vagyunk a megnyerni a nyolcaddöntőt, és talán nem is jön rosszul, hogy ritmusban maradunk” - értékelt David Martin, Spanyolország szövetségi kapitánya.

Pénteken, magyar idő szerint 1.30-kor Dél-Afrika következik, a C-csoport küzdelmeinek harmadik, egyben utolsó fordulójában.

18. FINA VILÁGBAJNOKSÁG, KVANGDZSU
VÍZILABDA
FÉRFIAK
Csoportmérkőzések, 2. forduló
C-csoport
Magyarország–Spanyolország 13-11 (4-2, 5-4, 3-0, 1-5)
Vezette:
 Margeta (szlovén), Goldenbert (amerikai)

MAGYARORSZÁG: Nagy V. – Jansik Sz. 2, Bátori 1, Manhercz K. 2, Hárai 1, Vámos 1, Sedlmayer 2. Csere: Mezei, Zalánki 3, Angyal 1, Pohl. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás

SPANYOLORSZÁG: López Pinedo – Bustos 1, Larumbe, Perrona 2, Barroso, De Toro 1, Munnariz 2. Csere: Lorrio (kapus), Granados 3, Mallarach 1, Tahull, Cabanas, Fernandez Miranda 1. Szövetségi kapitány: David Martin